X
GO

Kurset e ardhshme

Kurset e reja

Si të rregullojmë opsionet e gjuhës në një celular

Si të rregullojmë opsionet e gjuhës në një celular

Autori: Rrustem Loshi | 23 shtator 2019

Kategoria: Trajnime, Të tjera

Në këtë video kemi shpjeguar se si t’i bëni disa rregullime të opsioneve për gjuhën dhe për tastierën në një celular android.

 

AlbArts.org

AlbArts.org

Autori: Rrustem Loshi | 16 prill 2019

Kategoria: Trajnime, Të tjera

AlbArts është ueb platformë e zhvilluar për artistët Shqiptarë me qëllim të ofrimit të mundësisë për publikimin e veprave të tyre të artit në internet....
Si të funksionalizojmë celularin iPhone

Si të funksionalizojmë celularin iPhone

Autori: Rrustem Loshi | 11 prill 2019

Kategoria: Trajnime, Tekonologji Informative, Të tjera

Në këtë video do të shpjegojmë se si të funksionalizoni celularin tuaj iPhone të cilin sapo e keni blerë apo e keni pranuar dhuratë nga dikush. Përveç...
RSS

Lajme & Blog

PËRDITËSIMI I WINDOWS 10 ËSHTË NJË RANSOMUER I RREZIKSHËM

Kategoria: Lajme

Shfrytëzuesit e Windows 10 janë duke pranuar e-maila mashtrues që të duken sikur vijnë nga kompania Microsoft, duke i shtyrë ata të instalojnë një përditësim të ri në kompjuterët e tyre. Keni kujdes, ai nuk është një e-mail zyrtar që u vjen nga Microsoft, dhe përditësimi që është i bashkangjitur me atë mesazh është një maluer i rrezikshëm.

Ata të cilët i ndjekin postimet tona, me gjasë do ta hetojnë një e-mail të këtillë dashakeq nëse e hasin në kutinë e tyre postare (inbox). Mirëpo, kjo është veçanërisht e rrezikshme për ata që më pak lexojnë tema që kanë të bëjnë me teknologjinë.

HAKOHET FAQJA ZYRTARE E KRIPTOVALUTËS MONERO NË INTERNET

Kategoria: Lajme

Faqja zyrtare e kriptovalutës Monero është hakuar duke infektuar me një ‘malware’ të gjitha llogaritë e shfrytëzuesve të cilët kanë shkarkuar softuerin e kuletës gjatë kësaj kohe, njoftuan zyrtarët e GetMonero.org këtë të Martë. 

Ata kishin rekomanduar të kontrollojnë kodet (hash), secili që kishte shkarkuar kuletën CLI nga ueb-faqja, të hënën me datë 18 Nëntor nga ora 3:30 PD deri në 5:30 PD. Nëse këto kode nuk përputhen me ato zyrtare, ata rekomandojnë që të fshihen këto dosje dhe të shkarkohen përsëri të rejat – duke theksuar në fund që kodet e komprometuara assesi të mos ekzekutohen.

QEVERIA E SHTETIT LOUISIANA NË SHBA GODITET ME RANSOMWARE

Kategoria: Lajme

Qeveria e Shtetit Luiziana në SHBA është goditur me një sulm me ransomuer këtë të hëne (18/11/2019), i cili sulm ka ndërprerë qasjen në Internet dhe ka nxjerrë jashtë funksioni disa ueb-faqe të një numri agjencish shtetërore.

Lajmin e bëri të ditur Governatori i Luizianës John Bel Edwards në një seri postimesh në twitter, duke shkruar se kishte aktivizuar ekipin e reagimit ndaj sulmeve kibernetike dhe se ndalja e shërbimeve ishte masë parandaluese dhe nuk ishte për shkak të sulmit.

RSS